Skip to content

Track—Wildcats and Lady Wildcats compete in the Wilson County Championships

166 Reads

0 Comments

WC_Track002

The Wilson Central Track teams competed in the Wilson County Championships on Monday and Tuesday April 10-11.  Track team members composed from Mt. Juliet, Lebanon, Watertown and Wilson Central converged onto the track of Lebanon High School to compete in multiple events. WC_Track006 Pictured here are the coaches of the WCHS Track Team.  The Wildcats and Lady Wildcats represented Central well in many of the individual events placing 1st 2nd or 3rd as well as many of the relay events held.  Below are the results listed.

Wildcat Nation salutes all of the Track Team members for both girls and boys and wish them much success in the upcoming district 9AAA championships.

 

Wilson Central Finishes at the Wilson County Championships April 10-11:

WC_Track001Girl Track results:
Jaycie Hitt – Girl’s Long Jump 14’9” 2nd Place
Morgan Bailey – Girl’s Long Jump 14’8” 3rd Place
Morgan Bailey – Girl’s Triple Jump 18’10” School Record
Zoe Vlk – Girl’s Shot Put 32’8” – 3rd Place
Zoe Vlk – Girl’s Discus 87’11” – 2nd Place
Olivia Fanning – Girl’s 3200m 14:42.10 – 3rd Place
Morgan Bailey – Girl’s 100 Hurdles 18.03 – 3rd Place
Maraime Inman – Girl’s 300 Hurdles 51.63 – 3rd Place

Boys Track Results:

WC_Track003Kenan Ward – Boy’s High Jump 6’0” – 3rd Place
Kenan Ward – Boy’s Long Jump 20’5” – 1st Place
Luke Josleyn – Boy’s Triple Jump 39’6.5” – 2nd Place School Record
Kolin Miller – Boy’s Shot Put 43’2” – 1st Place
Kolin Miller – Boy’s Discus 131’8” – 1st Place
Kenard Laribo – Boy’s 400m 51.07 – 1st Place
Baylor Franklin – Boy’s 800m 1:56.35 – 1st Place School Record – Currently 2nd in the State across all Divisions
Joel Barlow – Boy’s 1600m 4:29.77 – 1st Place
Joel Barlow – Boy’s 3200m 9:56.18 – 1st Place
Gabe Jarman – Boy’s 300 Hurdles 45.43 – 3rd Place
Garrett Todd, DeMarius McBroom, Dayne Caveness, Kenard Laribo – Boy’s 4×200 1:34.65 – 3rd Place School Record
Kenard Laribo, Luke Josleyn, Baylor Franklin, John Elrod – Boy’s 4×400 3:31.57 – 1st Place
Matt Hager, Nathan Peterson, John Elrod, Baylor Franklin – Boy’s 4×800 8:47.33 – 1st Place

 

  • SUPPORT OUR SPONSORS

  • FOLLOW US ON TWITTER

    WCSN—Pictured are just some of the members representing one of the best @NFHS_Org NFHS crews in the country and hi… twitter.com/i/web/status/9…

    Yesterday · reply · retweet · favorite

  • LIKE US ON FACEBOOK

  • SUPPORT OUR SPONSORS